Často nemáte možnost připojit napájecí kabel elektrického spotřebiče do elektrické zásuvky? Buď je příliš daleko, nebo je přívodní kabel od zařízení příliš krátký? V těchto případech pomůže prodlužovací kabel. Ne všechny jsou však stejné vhodné pro daný spotřebič a prostředí, ve kterém budou použity. Jak tedy správně vybrat a na co si dát pozor?

Základem je, aby zásuvka a vidlice byly provedeny a konstruovány tak, aby při obvyklém používání byl jejich provoz spolehlivý a bez nebezpečí pro uživatele a jeho okolí. Tedy, aby prodlužovací kabel byl vybaven s nerozebíratelnou (neoddělitelnou) vidlicí a s nerozebíratelnou (neoddělitelnou) přenosnou zásuvkou téhož vzoru. Pro vysvětlení pojmů nerozebíratelná a neoddělitelná, si dovoluji použít definice z normy:

  • nerozebíratelná je konstruovaná tak, že po spojení a smontování výrobcem tvoří kompletní
    jednotku s kabelem,
  • neoddělitelná – výroba je dokončena nalisováním izolačního materiálu kolem předem smontovaných částí a kolem vývodů kabelu.

Všechny součásti prodlužovacího kabelu jako jsou vidlice, zásuvky (včetně vícenásobných zásuvek) a kabely musí být plně v souladu s příslušnými normami výrobků pro tyto součásti a musí být podle těchto norem ověřeny.

Jedním z hlavních parametrů prodlužovacího vedení, je průřez vodičů. Zásadně platí, že při výběru je zapotřebí kalkulovat s:

  • množstvím připojených spotřebičů,
  • příkonem jednotlivých spotřebičů

Tedy platí, že čím větší průřez vodiče, tím více elektrického proudu přenese. Prodlužovací kabely se vyrábějí nejčastěji v průřezech 0,75-1,5mm2 a je tedy zabezpečen bezpečnostní požadavek při zapojení do běžné elektroinstalace.

Tab. Vhodné průřez vodičů prodlužovacího kabelu s ohledem na příkon spotřebičů

Průřez vodičů Jmenovitý proud Příkony spotřebičů
0,75 mm2 do 6 A 1 400 W
1 mm2 do 10 A 2300 W
1,5 mm2 do 16 A 3 600 W

 
Údaj o hodnotě maximálního proudu je vždy uveden na vidlici a zásuvce. Při překročení doporučených hodnot hrozí přehřátí prodlužovacího kabelu a s tím i možnost vzniku požáru.

Dalšími parametrem pro výběr prodlužovacího kabelu je jeho délka a množství zásuvek. Je zapotřebí si dopředu rozmyslet, kolik zásuvek bude potřeba. Prodlužovací kabely mají buď
jednu, nebo až dvanáct zásuvek. Počet mnohonásobných zásuvek výrobce stanovuje dle použitého maximálního jmenovitého proudu (A), jmenovitého průřezu vodičů a délky prodlužovacího kabelu. V případě použití vícenásobných zásuvek je požadované označení výkonu ve wattech. Značení pro výkon musí být doplněno slovem MAX. a musí být trvanlivé a snadno čitelné normálním zrakem. Dále toto označení maximálního přípustného výkonu nesmí být zakryto žádnou zasunutou vidlicí. Zásadně se nedoporučuje osazené mnohonásobné zásuvky rozšiřovat o další vícenásobné zásuvky. Prodlužovací kabely se vyrábějí v délkách 1,5 až 50 metrů a nedoporučuje se tyto délky překračovat. I zde hrozí riziko přehřátí dlouhých kabelů, zvláště pak při použití nerozvinutého kabelu s malým průřezem vodičů a zapojeným spotřebičem s příliš velkým příkonem.

V neposlední řadě, je třeba brát ohled na použitý materiál, ze kterého je prodlužovací kabel vyroben. Nejpoužívanější je PVC nebo guma. PVC je méně odolné s klesající teplotou, kdy tvrdne a poté praská. Je tedy vhodnější pro vnitřní použití. Na trhu však existuje žlutý prodlužovací kabel, který je vyroben z mrazuvzdorného PVC. Pro každodenní a venkovní používání nebo tam, kde hrozí mechanické poškození, se doporučuje odolnější guma. O odolnosti prodlužovacího kabelu však nejvíce vypovídá stupeň krytí IP, který označuje míru ochrany před vniknutím cizích těles a vody do celého prodlužovacího kabelu. Údaj bývá zpravidla uváděn na vidlici či zásuvce a není-li tam, má se za to, že je prodlužovací kabel s krytím IP20. Tedy vhodný pro použití v interiéru. Venkovní použití či použití v průmyslovém prostředí zabezpečuje krytí IP43 a vyšší, nejlépe IP65.

U prodlužovacích přívodů při užívání ve veřejně přístupných prostorech, případně užívaných se spotřebiči poskytovaných formou pronájmu dalšímu uživateli, stanovuje norma
provádění pravidelných revizí a kontrol.

Na závěr bych upozornil, že výběr prodlužovacího přívodu není z hlediska bezpečnosti žádná jednoduchá věc. Podstatné parametry pro výběr nového prodlužovacího kabelu jsou dle mého názoru:

  • místo instalace
  • délka kabelu
  • počet připojených spotřebičů (připojený příkon)

Dovoluji si na úplný závěr malou radu. Pokud při výběru prodlužovacího kabelu nenajde na výrobku uvedené základní údaje, které jsem v článku zmínil, raději daný výrobek NEKUPUJTE.

Radek Vrzal
Expert Technického týmu
a Centra technické normalizace

Jak se Vám tento článek líbil?
(1)
(0)
Odeslat