Ploché výtahové kabely aktuální info a trendy vývoje těchto typů kabelů
Co byste měli vědět o těchto typech kabelů
Základní technická norma pro tyto kabely vychází z evropské normy EN 50214 , která tvoří základ pro další konstrukční provedení a modifikace takovýchto kabelů.
Nejrozšířenější typy kabelů se vyrábí v provedení s PVC izolací a PVC pláštěm v napěťové hladině 300/500V a s počtem izolovaných žil v kabelu 4 – 32 a průřezem elektrovodného jádra 0,75 a 1mm2. Používaný materiál je obvykle PVC , jehož vlastnosti dovolují provozovat kabely v rozmezí : -15oC – +70oC. Většinou se používají jako ovládací a kontrolní kabely. Existují i konstrukce kabelů v napěťové hladině 450/750V v průřezech elektrovodných jader 1,5 – 25mm2. Většinou však jde o průřezy 1,5 – 4mm2. Tyto typy kabelů jsou pak určeny pro rychlosti do 4,5 m/s se zavěšenou délkou kabelu max. 46m. Kabely podle počtu žil a dalších komponentů dosahují šířky v rozmezí 20 – 100mm a výšky kabelu v rozmezí 3 – 15mm. Příklad konstrukce-Obrázek 1
Pro vyšší rychlosti až 6m/s jsou kabely vybavovány tahovými prvky. Takovéto typy kabelů je možno používat až do max. zavěšené délky 86m.Příklad konstrukce- Obrázek 2
Existují i typy kabelů pro provozovánípři nižších teplotách až do -25oC.
Konstrukce kabelů jsou obvykle v tzv. skupinovém uspořádání izolovaných žil ( 2-6 žil ve skupině), kdy jsou jednotlivé skupiny žil odděleny přepážkami ze stejného materiálu jako má plášť kabelu a které musí mít určitou minimální tloušťku. To závisí zejména na počtu izolovaných žil v kabelu,na průřezu elektrovodnýchjader a na konkrétní konstrukci. Přepážky jsou důležité zejména k zajištění dostatečné soudržnosti celého kabelu a jeho životnosti.
Plášť kabelů musí být dobře oddělitelný od izolovaných žil. Řešení je možné zajistit použitím vhodného separačního materiálu (jako např. klouzek). Pro dobrouoddělitelnosti pláště kabelu bývají rovněž kabely vybaveny speciální trhací nití pod pláštěm kabelu(obvykle jedna trhací nit v jedné skupině izolovaných žil).
Trendy vývoje plochých výtahových kabelů
Stále častější jsou požadavky na konstrukci kabelů v bezhalogenovém provedení. To je, že konstrukce kabelu má izolaci žil i plášť a případné další prvky,pokud jsou obsaženy, z bezhalogenových materiálů.
Vývoj plochých výtahových kabelů zaznamenává poslední dobou směrování do konstrukcí dle zákaznických specifikací včetně požadavků na speciální vlastnosti, zkušební metody a materiály jako:
- Kabely s různými průřezy elektrovodných jader v kabelu a s různým provozním napětím.
- Kabely se signálními páry a čtyřkami a různými vlastnostmi signálních komponentů. Tomuto trendu pak odpovídají používané materiály, včetně pěnovýchtypů PE,PP apod. Konstrukce signálních párů směřují k provedení bez stínění, se stíněním kombinovaným s přiloženým vodičem aAL foliemi, s oplétaným stíněním. Ilustrační foto- Obrázek 3, 4, 5
- Kombinované kabely sestávající z kontrolníchizolovaných žil v kombinaci se signálními páry a čtyřkami.
- Kabely se signálními páry a koaxiálními kabely
- Kabely kombinované s kontrolními žilami, signálními páry a tahovými prvky pro větší zavěšené délky a rychlosti
Vladimír Hladík
Asociace výrobců kabelů a vodičů ČR a SR